Aleksander Wnuk

wnuk

 

Rolf Wallin Scratch (1991) na amplifikowany balon 6′

Pierluigi Billone Mani. Gonxha (2012) na dwie misy tybetańskie 15′

François Sarhan Homework II, in the garage (wersja 2009) na solo body percussion 9′

Aleksander Wnuk (ur. 1987)  perkusista pochodzący z Rzeszowa, wykształcenie w swoich specjalizacjach nabył w Polsce i za granicą, przede  wszystkim w Danii, a także m. in. w Austrii i Niemczech. Jest absolwentem  Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Królewskiego Konserwatorium  Muzycznego w Kopenhadze, w renomowanej klasie Prof. Gerta Mortensena, gdzie  po studiach magisterskich ukończył także studia podyplomowe w prestiżowej  Soloist Class. Dla poszerzania swoich horyzontów, edukację uzupełniał podczas  wielu kursów i warsztatów muzycznych w Europie, w tym na Internationale  Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt i Academy for Contemporary Music  Impuls w Graz, gdzie pracował z wieloma kompozytorami światowego pokroju,  jak choćby Georges Aperghis, oraz pod okiem uznanych perkusistów – Prof.  Christiana Diersteina (Freiburg/Bazylea), Jamesa Wooda (Londyn/Berlin),  Håkona Stene (Oslo). Obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej  w Krakowie.

W swojej edukacji, a co za tym idzie działalności artystycznej stawia  na wszechstronność. Jako artysta Światowego Show Perkusyjnego Global Voices  of Percussion (2010) i GloboBeats (2013) w Kopenhadze współpracował  z artystami z różnych kultur muzycznych Świata.

Uczestniczył w takich festiwalach jak np. Warszawska Jesień, Istanbul Music  Festival, Pulsar Contemporary Music Festival, Contrasts Contemporary Music  Festival, Schlezwig-Holstein Festival, Baltic Sea Music Festival, Young Euro  Classic, EXPO 2010 Music Festival, Festiwal Trzy-Czte-Ry, Festiwal Muzyki  Filmowej w Krakowie, Wschód Kultury.Jako symfonik koncertuje m. in. z Baltic Sea Philharmonic, I Culture Orchestra,  Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Filharmonii  Podkarpackiej.  Jako członek Percurama Percussion Ensemble z Danii koncertował m. in.  w Chinach i Skandynawii. Obecnie jest w składzie Spółdzielnia Muzyczna  Contemporary Ensemble, z Krakowa.
Jako solista występował w Danii, Szwecji, Austrii, Polsce, Włoszech, Hiszpanii,  Francji, Niemczech i na Ukrainie.  Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Perkusyjnego w Fermo (Włochy)  i uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium  (Niemcy) w 2014 roku, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów  muzycznych na Świecie.

aleksanderwnuk.wordpress.com