Nemø Ensemble

 

Nemø Ensemble to grupa młodych muzyków wykonujących współczesną muzykę eksperymentalną. Od września 2017 czternastu młodych muzyków łączy już istniejący repertuar z utworami młodych kompozytorów, których wspólną cechą jest to, że nie boją się przekraczać granic artystycznych gatunków i dyscyplin. Często zdarza się, iż wytwarza się specyficzny dystans pomiędzy tymi, którzy wykonują i tymi, którzy percypują. Nemø chce przezwyciężyć ten dystans i być bardzo blisko publiczności.

Tworzymy koncerty / koncepty jako całości, gdzie każdy utwór jest ze sobą połączony. Takie koncerty zaweriają np. performense o współczesnych dystopiach z przemowami Trumpa, zepsute pianino oraz zasłonę z koców termicznych (w De Bijloke w Gandawie), a także koncert podczas którego zebraliśmy muzykę Erica Wubbelsa, Alexandra Schuberta i Fausto Romitelliego. W minione lato podczas Darsztadzkiego Festiwalu Nowej Muzyki, Nemø zostało zaproszone do współpracy z Nadar Ensemble przy utworze site-specific w parku w Darmsztadzie autorstwa Vladimira Gorlinsky’ego.

Jednym z highlightów festiwalu będzie polska premiera „Sugar, Maths, and Whips” Alexandra Schuberta w elektryzującym wykonaniu młodego belgijskiego zespołu. Niemiecki kompozytor jest jedną z czołowych postaci intermedialnej awangardy muzyki nowej.
Ponadto zespół zagra pierwszy raz w Polsce nowe utwory Niny Fukuoki i Kuby Krzewińskiego. Koncert ten 9.11. w piątek.

Ensemble Facebook profile