Leszek Kołodziejski

leszek-kolodziejski

 

Leszek Kołodziejski – akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 2005 roku zatrudniony w macierzystej uczelni, obecnie na stanowisku adiunkta (od 2012 r.).

Występuje jako solista i kameralista. Koncertował m.in. w festiwalu Fiesta della Musica w Rzymie, „Spring Voices” w Moskwie, Alkagran – Jesiennym Festiwalu Muzycznym w Czechowicach-Dziedzicach, Festiwalu Zwiastunów Filmowych w Wałbrzychu, Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście” w Katowicach, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, „Musica Moderna” w Łodzi. Występował jako solista z orkiestrami Filharmonii Łódzkiej, Vogtland Philharmonie Greiz Reichenbach, Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej (podczas finału Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej).
Jest laureatem konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich: III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2007), II nagroda oraz Nagroda specjalna w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Gdańsku (2005), I nagroda w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2004, 1998, 1997), III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2003), II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (Słowacja, 2003, 2001), V nagroda w X Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Arrasate Hiria” w Arrasate-Mondragôn (Hiszpania, 2002), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Coupe Mundiale 2002′ w Kopenhadze, I nagroda oraz Nagroda specjalna w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2002), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal w kategorii zespoły kameralne (2002, 1999), II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy, 1999).

W swoim dorobku posiada nagrania płytowe z muzyką, B. K. Przybylskiego, P. Łukowca, B. Dowlasza, T. Trojanowskiego. Jako muzyk, aranżer, autor opracowań muzycznych stale współpracuje łódzkimi teatrami – im. St. Jaracza, Nowym, Lalek „Arlekin”, Małym w Manufakturze, Powszechnym, z którymi od 2004 roku wystąpił w charakterze muzyka w przeszło 400 przedstawieniach.