Ensemble 56

ensemble56-600x400

 

Ensemble 56 jest unikalnym na polskiej scenie jazzowej projektem, polegającym na programowych zmianach instrumentalistów w kolejnych jego edycjach. Założyciele Ensemble 56: Mieczysław Górka – perkusja i Rafał Mazur – akustyczna gitara basowa, do każdej kolejnej „odsłony” zapraszają innych muzyków. Metoda pracy twórczej, jaką jest swobodna improwizacja, powoduje, iż zespół za każdym razem uzyskuje nowe, specyficzne oblicze dźwiękowe, porusza się w coraz to nowych obszarach brzmieniowych. Muzyka w ten sposób tworzona, jest rodzajem zapisu niepowtarzalnego spotkania muzyków/osobowości, w całości historia zespołu składa się na zapis muzycznej podróży, jaką odbywają perkusista i basista.
Ensemble 56 rozpoczął swoją działalność od spotkania z węgierskim saksofonistą Attilą Dora, z którym nagrana płyta „1st Meeting: Toward Sky Flight of Dragon” została wydana przez renomowaną wytwórnię Not Two Records i zyskała pochlebne recenzje za granicą, na przykład w nowojorskim „All About Jazz”. Następnie Ensemble 56 koncertował z Piotrem Baronem, Markiem Stryszowski, Mikołajem Trzaską, Ilią Belorukovem i Yurijem Yaremchukiem.
Obecna współpraca ze słowackim kompozytorem i saksofonistą Miro Tothem zaowocowała nagraniem materiały muzycznego, co do którego zespół ma plany wydawnicze. Płyta będzie wydana pod tytułem „2nd Meeting” prawdopodobnie na jesieni 2014 r. Trasa, którą muzycy mają zamiar odbyć na przełomie stycznia i lutego 2014 ma za zadanie promować zespół w centralnej i wschodniej części Europy. Górka i Mazur mają też zamiar spotkać się podczas podróży z przedstawicielami lokalnych scen muzycznych, by zaplanować kolejne „odsłony” zespołu.