Eneasz Kubit

eneasz-kubit-wroclaw-2013-01-17-530x706

 

Eneasz Kubit – urodził się 9 marca 1983 r. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 6 lat w Państwowym Ognisku Muzycznym w Przemyślu. Edukację kontynuował w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2002 roku, w klasie akordeonu mgr Stanisława Kucaba i w klasie trąbki mgr Franciszka Lotycza.

W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie akordeonu prof. Bogdana Dowlasza.
Od pierwszego roku nauki Eneasz Kubit bierze udział w różnorodnych koncertach, konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Niejednokrotnie uczestniczył w koncertach organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, Krajowe Biuro Koncertowe, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Filharmonię Rzeszowską, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Dokonał także wielu nagrań dla TVP, Programu II Polskiego Radia oraz rozgłośni lokalnych.
Od października 2007 r. jest zatrudniony na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Bogdana Dowlasza.
W październiku 2007 r. podczas Schiermonnikoog Music Festival (Holandia) prawykonał wraz z Janem Skopowskim utwór Hanny Kulenty – Preludium, Postludium i Psalm, który został nominowany do dziesiątki najlepszych kompozycji holenderskich 2007.
Eneasz Kubit koncertuje na włoskim instrumencie firmy Bugari Armando – model Bayan Selecta.
Wielokrotnie zdobywał czołowe nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych: Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Klingenthal – Niemcy (I nagdoda – 1994), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Castelfidardo – Włochy (I nagdoda – 1994, 1997), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Pianello Val Tidone – Włochy (III nagroda – 1997, 1999), Ogólnopolskim Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach – Dziedzicach (I nagroda – 2004), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Popradzie – Słowacja (I nagroda – 2005), Międzynarodowy Konkursie Akordeonowy w Sarajewie (III nagroda 2006), III Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Kijowie (wyróżnienie)